Ždánický les a Politaví…. a tak jedem!

Je neděle 18.9. brzy ráno a já vyrážím na další z mých cyklovýletůPřesně 06:50hod. a počasí stojí za prd. Na vzdálenost se mně raději neptejte. Budu jako obvykle improvizovat, ale několik cílů je je jasných. Slušný kus pojedu Ždánický lesem, chci shlédnout alespoň zvenčí zámek ve Ždánicích a nejstarší nebo jeden z nejstarších židovských hřbitovů na Moravě a možná i v České republice, který se nachází v Dambořicích.

KOMPLETNÍ OBRÁZKOVÁ GALERIE:

https://1drv.ms/a/s!AnEtk0ma1G1_yE0ivnHnM3nv9Pwf

Jedu tedy po trase směrem na Jalovisko, Moutnice a pak projíždím kolem proslulé kovárny v Těšanech a zámečku směrem na Otnice. Odsud je to do Bošovic ještě dobrých 5km než vjedu do Ždánického. Napřed si však ještě pořádně máknu do kopce, kterým definitivně opustím Bošovice a asi za 300m vjedu do Ždánického lesa https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDd%C3%A1nick%C3%BD_les . V lese je naprostý klid a za celou cestu potkávám jen jednoho cyklistu s kterým se zdravím a pak ještě několik lesních dělníků. Les je to v skutku zážitkový, krásná příroda, kvalitní asfaltové i šotolinové cesty, fůra památníků a koneckonců i celkem dobré značení.

Jestli si však někdo myslíte, že si tu dáchnete, tak jste na omylu. Žádné rovinky se nekonají, je to tu pořád nahoru a dolů. Tak šlapu do pedálů, občas zastavím a dělám obrázky tak to jde až ke sjezdu na Ždánice, kde se ptám pro jistotu lesních dělníků jestli jedu správně. Jedu. Jsem na šotolině a padám dolů do Ždánic https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDd%C3%A1nice_(okres_Hodon%C3%ADn) . Proplétám se pak po polňačce a jsem tam. První meta je dosažena a já se jedu podívat na zámek. Je zavřeno a to včetně zahrady, otevřeno prý bývá od 10hod. Dělám si tedy obrázek a jedu ještě zvenčí okouknout Seidlovu vilu. Je čas pokračovat dále.

Odteď pojedu až do Dambořic po silnici. Cesta ubíhá, ale značení je tu proti lesu opravdu mizerné. Než dojedu do Dambořic ptám se ještě 2x na cestu.Míjím Žarošice https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDaro%C5%A1ice , známé to poutní místo.  Jsem v Dambořicích http://www.damborice.cz/historie/pamatky-obce.htm . Chci si prohlédnout židovský hřbitov se spoustou zajímavých náhrobků z nichž nejstarší je z roku 1700, je však zavřeno. Cedulka obsahuje informace, kde si lze vyzvednout klíč, ale to by bylo na dlouho. Hřbitov je však dobře udržovaný a i přes zavřenou bránu je detailně vidět několik náhrobků, které jsou poblíž. Dělám si nějaké obrázky, vstřebám informace z tabulí a pokračuji dál.

Opouštím Dambořice a opět unikám mezi vinicemi s červenou odrůdou zpět do lesa. Tady se trochu motám a přijíždím spíš omylem k rybníku Skřípov.

Nevadí mi to. Ten pohled je prostě úchvatný. Něco je, ale špatně a tak se vracím zpět. Nevím sice co je to za označení stezky VL3, ale zkusím to. Čistá šotolina, jedu do prudkého kopce kaňonem, kdy je problém se díky sklonu udržet na kole. Poprvé tedy slízám a asi kilometr kolo tlačím. Jsem spocený jako prase, ale konečně jsem na asfaltu kde to poznávám. Jsem u křížku, který se nachází téměř u Bošovické hájenky. Ještě kousek a už budu padat do Bošovic. Ten sjezd si vychutnávám.
Projíždím Bošovice a po hlavní se dostávám přes Otnice do Újezdu. Za ním se napíchnu na cyklostezku, která míjí Žatčany a za malou chvíli jsem doma. Výsledek? 93km je víc než jsem předpokládal, ale únavu necítím. Počasí sice bylo na houby, ale s tím se jaksi počítá.

Reklamy

cyclopoint se představuje:

Cyklonadšenec pro kterého je 24hodin na kole ještě zábava a fanoušek moderních technologií, ale čeho je moc, toho je příliš. S krédem: "Provokovat lidi mě vždycky vzrušovalo" Madonna Viz.: http://mobilni-komunikace.blog.cz  http://www.endomondo.com/profile/2342152  Czech Republic Mé Motta: "Nedívat se zpátky, myslet na to, co mě čeká dnes a zítra" Bernard Hinault "Provokovat lidi mě vždycky vzrušovalo" Madonna
Příspěvek byl publikován v rubrice Kam mě zavedl rok 2016 se štítky , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Ždánický les a Politaví…. a tak jedem!

  1. Tom Kaňok napsal:

    Díky za tip na výlet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s